Ekonomi

Akaryakıt fiyatları yine değişiyor! Hem benzinde hem dizelde indirim

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında oynaklık devam ediyor. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde akaryakıtta çifte indirim yapılırken benzinin litresi 1 lira 21 kuruşa, motorinin litresi 91 kuruşa, 25 Nisan’da motorinin litresi 47 kuruşa düştü. Dün gece yarısı itibariyle motorinin fiyatı 1 lira 30 kuruş düştü.

İKİSİNE İNDİRİM GELİYOR

5 Mayıs itibarıyla yine motorinde 49 kuruş, akaryakıtta 1 lira 40 kuruş indirim bekleniyor. Motorinin litresi İstanbul’da 18 lira 46 kuruş, Ankara’da 18 lira 82 kuruş, İzmir’de 18 lira 89 kuruştan satılıyor. İstanbul’da akaryakıtın litre fiyatı 20,35 TL’den satışa sunuluyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı üzerinden gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliğini açıklayan tek sendika olan EPGİS ile ilgili hata açıklaması yapmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava süreci sonuçlanana kadar vatandaşla paylaşmayacağını açıkladı.

haber-akkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu